ייצוג דיירים בפרוייקט תמ”א 38

בעקבות החשש מפני רעידות אדמה, התרחבות מצוקת הדיור ויוקר המחייה תוכנית תמ”א 38 מעוררת עניין בקרב דיירים.

 

כיצד שמאי מקרקעין באמצעות ייצוג דיירים בפרוייקט תמ"א 38 מסייע לדיירים:

 

מהו פרוייקט תמ”א 38?

פרוייקט תמ”א 38 הוא פרוייקט לחיזוק מבנים קיימים בפני רעידות אדמה. בשנת 2005 ממשלת ישראל אישרה את התוכנית במטרה לחזק מבנים אשר נבנו לפני 1980 ולא עומדים בתקן של חיזוק ומיגון נגד רעידת אדמה. במסגרת התוכנית הדיירים מקבלים היתר בנייה לחיזוק ומבנה השיפוץ וכפועל יוצא מקבלים גם היתר לתוספת בנייה והקלות מס.
ביצוע הפרוייקט מוביל להשבחה של הנכס ללא עלות מצידם של הדיירים וכולל תוספות משמעותיות כגון חיזוק המבנה בפני רעידות אדמה, הוספה של מעלית, הוספת ממ”ד, הרחבה של יחידות דיור קיימות, תוספת של מרפסות שמש, החלפת תשתיות. מתוקף תפקידו, שמאי מקרקעין מבצע הערכה של שווי הדירות אשר נוספו לבניין המשודרג.

 

כיצד שמאי מקרקעין מייצג את הדיירים בפרוייקט תמ"א 38

שמאי מקרקעין מייצג את הדיירים במסגרת הפרוייקט ומתוקף מומחיותו בתחום הערכת שווי, בבחינת זכויות בנייה והיבטים תכנונים נוספים. במסגרת תפקידו בוחן אילו זכויות ניתן לנצל וכן מהי הדרך הטובה ביותר מבחינה כלכלית ותפעולית לניצול זכויות הבנייה. נוסף על התפקידים הנ”ל, שמאי מקרקעין קובע תשלומי איזון ופיצוי במידה ונוצרת סיטואציה בה יש דיירים אשר מרוויחים פחות מהדיירים האחרים.

 

חשיבות התערבותו של שמאי מקרקעין

במסגרת הפרוייקט נוכחותו של שמאי מקרקעין עשויה להיות גורם מקצועי מפשר בין היזם והדיירים, כאשר היזם נוטל על עצמו את הסיכון ואילו הדיירים שואפים לשדרוג הבניין המביא לעליית ערך הנכס.
תפקידו של שמאי מקרקעין הוא לתת תמונת מצב מלאה תוך שמירת האינטרסים של שני הצדדים.

 
פנו למשרדנו לקבלת חוות דעת ייצוג דיירים בפרוייקט תמ”א 38.
 
 

שתפו את המאמר

מעונינים במידע נוסף? צרו איתי קשר

עקבו אחרי בפייסבוק