ירידות ערך וליקויי בנייה בדירות

ירידות ערך וליקויי בנייה קבלנים רבים גורמים לרוכשי הדירות עגמת נפש וסבל רב, במקרים בהם רמת הגימור והבנייה לא כפי שסוכם וישנם ליקויי בנייה רבים בדירות הנמסרות.
רוכשים רבים שנפגעים מהתופעה, פונים להגיש תביעה כנגד הקבלן, לקבלת פיצוי בגין ליקויי הבנייה. זאת לאחר שהשקיעו את מיטב כספם, בעסקת חייהם לרכישת אותה דירה.
לאחרונה אני נאלץ לטפל במקרים רבים בהם המוצר המוגמר, כפי שהובטח ע”י הקבלן, רחוק מאוד ממה שמקבלים הרוכשים בפועל.
ירידת הערך בגין ליקוי בנייה מחושבת כהפרש בין שווי דירה כפי שתוארה בחוזה המכר ובמצגות, לבין שווי הדירה בפועל,בהתייחס למאפייניה.
שמאי מקרקעין יבחן את שוויו של כל מרכיב בגינו מוגשת תביעת הפיצוי ובחלק מהמקרים, העניין יצריך מחקר מעמיק שינסה לכמת את הנזק בסכום ברור ומובהק ע”פ השוואת הדירה לדירות דומות בסביבה.
כאשר שווי הדירה במצבה הנוכחי עלול להיות נמוך משווי הדירה לפי נתוניה על הסכמי המכר, יש סיכוי סביר שמגיע לכם פיצוי מהקבלן.

רכישת דירה בעידן של היום היא מורכבת לאור בועת הנדל”ן

ולעיתים נראה כי היא בגדר חלום עבור צעירים ומבוגרים כאחד. אנשים רבים חוסכים שקל לשקל כדי להגיע לחלום הנחשק ולכן חשוב לבצע בחירה נכונה ומבעוד מועד לוודא כי הדירה נקנתה ללא ליקויים שונים. אולם למרות הזהירות הרבה בה נוקטים רוכשי דירות, עדין אנו שומעים על לא מעט מקרים של רוכשי דירות חדשות מקבלן אשר נאלצים להתמודד עם פגמים וליקויים שונים בדירות שרכשו, אם זה בחדשות או ממכרים וכו’, כדוגמת המרפסות שקרסו בחדרה או ליקויים שונים שנמצאו בדירות מגורים במגדלי שרונה ומגוון מקרים נוספים. הליקויים שנגרמו עקב רשלנותו של הקבלן, עשויים לגרום לירידת ערך הדירה ולמעשה הרוכש מקבל מוצר ששוויו פחות ממה שציפה לקבל. ליקויי בנייה יכולים להיות מגוון ליקויים שונים כדוגמת – בעיות צנרת ונזילות, ליקויים בשלד הבנייה, בעיות בתשתיות ועוד.

מה עושים במקרה של ליקוי בנייה בדירה חדשה?

ירידות ערך וליקויי בנייה חשוב לציין כי ליקויי בנייה כגון נזילות וליקויי רטיבות הן חמורות ויכולות לגרום לדיירי הבית סבל של ממש, שהרי בעת רכישת דירה לא תמיד רוכשי הדירות מבחינים בליקויים אלו ולרוב הם רואים ליקויים קוסמטיים כדוגמת מרצפת שבורה או שקעים של הורכבו כראוי וכו’. אולם, ישנם ליקויים שניתן לאתר רק בעזרת מכשור מדידה מיוחד כדוגמת גלאי אלקטרוני לאיתור נזילות מים ולא על ידי הבחנה מלמעלה. במקרה של איתור ליקוי בנייה, יש לפנות לקבלן כדי שייקח אחריות ויטפל בבעיה, אולם ניתן לפנות לבית משפט כדי לקבל פיצויים ולחייב את הקבלן לסדרם במידה והוא אינו לוקח אחריות.

בית המשפט מתייחס בחומרה רבה לליקויים אלו ולרוב פוסק פיצויים גבוהים לרוכשי הדירות, כיוון שיש עניין של סכנה וחוסר נוחות לדיירים ושלא לדבר על העובדה כי מדובר ברשלנות לשמה מצד הקבלן או היזם. לכן, במקרה של ליקויי בנייה יש צורך להוכיח את הנזק על ידי הוכחות חותכות כגון – חוות דעת של שמאי אשר מוכיח את הנזק הנגרם ואת ירידת הערך בגין הנזק, ממש בדומה לתחום שמאות רכב.

אם כך, על ידי חוות דעת של שמאי מקרקעין ניתן להוכיח כי קיימת ירידת ערך בדירה ובשל כך, לתבוע פיצוי מהקבלן דרך בית משפט ולקבל פיצוי הוגן עבור עוגמת הנפש שנגרמה ועל ירידת הערך של הדירה בעקבות הליקוי שנמצא. משרדינו מבצע שיתוף פעולה עם עורכי דין מנוסים בתחום ומציע ליווי אישי לאורך כל הדרך עד לקבלת כספי הפיצויים וסידור הליקויים מצד הקבלן.

ניתן למצוא עוד מידע באתר בנושא דמי הסכמה

שתפו את המאמר

מעונינים במידע נוסף? צרו איתי קשר

עקבו אחרי בפייסבוק