תחומי התמחות

השגה על שומת רשות מקרקעי ישראל

גולת הכותרת של המשרד היא ההתמחות הייחודית בהפחתת דרישות תשלום של רשות מקרקעי ישראל והשגה ראשונה.

דוד רום הוא יוצא "אגף השמאי הממשלתי" -שהוא הגוף המכריע בהשגות מול רמ"י. הרקע הזה מביא לנו יתרון מובהק בהכרת התהליכים, הפסיקות והנהלים בכדי לדעת תמיד כיצד להביא להפחתה המקסימלית ביותר של דרישת התשלום של רמ"י.

את דרישות התשלום ניתן להפחית במגוון דרכים, שהשגה שמאית היא רק אחת מהן. מאז 2015 המשרד עוסק בעיקר בסוגיות מול רמ"י ובכך נצבר ניסיון עשיר מאוד.

נשמח להציג לכם את ההצלחות הרבות שהצלחנו להביא ללקוחותינו ולספק יעוץ ראשוני חינם במשרדינו.

תוכלו לדעת עוד פרטים בלחיצה על הקישור: השגה שמאית

ייצוג, ליווי וקידום עסקאות מול רשות מקרקעי ישראל

המשרד עוסק מאז 2015 בעיקר בייצוג וליווי מול רמ"י ומספק שרות מקיף בכל סוגיה המצריכה עבודה מול הרשות. המשרד פועל באופן שוטף מול הרשות ומיומן בניהול התהליכים מולה.

אנו נוכל לסייע בתהליכי היוון משקי עזר, נחלות, העברת זכויות, הקניית בעלות, הגשת תכניות וכל נושא אחר בו אתם נדרשים לפעול מול הרשות.

דוד רום מופיע באופן שוטף במשרדי רמ"י ויוכל לסייע מתוך נסיונו העשיר.

בנוסף אנו מסייעים גם לנהל הליכים משפטיים והגשת תביעות מול רמ"י .

נשמח להציג הצלחות ולהפנות אתכם ללקוחות ממליצים.

תוכלו לדעת עוד פרטים בלחיצה על הקישור: רשות מקרקעי ישראל

הפחתת היטל השבחה

היטל השבחה הוא מס המוטל על ידי הוועדה המקומית, על קרקע שערכה עלה עקב אישור תכנית שהוסיפה זכויות בקרקע ומטרתו לשתף את הציבור בהשבחה שיצרה הוועדה המקומית.
מאז שנת 2009 ערעור על היטל השבחה נעשה באמצעות בקשה למינוי שמאי מכריע או לחלופין פנייה לועדת ערר, תוך מתן חוות דעת נגדית של שמאי מקרקעין מטעם בעל הנכס.

הבקשה לערעור צריכה להתבצע תוך 45 ימים מיום קבלת שומת ההשבחה. את התהליך והבקשות השונות ינהל שמאי מקרקעין מטעמכם.

משרדינו מנהל הליכים רבים בערעור על היטלי השבחה בכלל חלקי הארץ. בכדי שתוכלו להתרשם וללמוד עוד כיצד ניתן להפחית את דרישת התשלום שקיבלתם- נשמח להציג לכם את ההצלחות הרבות שהשגנו ולספק יעוץ ראשוני במשרדינו.

תוכלו לדעת עוד פרטים בלחיצה על הקישור: ערעור על היטל השבחה

הפחתת דמי הסכמה לרשות מקרקעי ישראל

דמי הסכמה נדרשים לתשלום בעת מכירת נכס על ידי רשות מקרקעי ישראל, בגין הסכמתה לאשר העברת זכויות בין מוכר לקונה.
דמי ההסכמה חלים בנכסים אשר לא שולמו בהם דמי חכירה מהוונים ובד”כ מדובר בנכסים במגזר החקלאי, כגון שטחי עיבוד, נחלות ומשקי עזר במושבים, מגרשים בשכונות הרחבה במושבים וקיבוצים ונכסים אחרים שאינם מהוונים.

באופן כללי ניתן לומר כי כיום השגה על דמי ההסכמה הוא נושא שנשאר בעיקר בתחום משקי העזר חוץ ממקרים יוצאי דופן. 

נשמח להציג בפניכם את ההפחתות הדרמטיות שהבאנו בדמי ההסכמה של לקוחותינו ולנהל עבורכם את מגוון מהלכי ההשגה על השומה.

תוכלו לדעת עוד פרטים בלחיצה על הקישור: דמי הסכמה

הפחתת דמי שימוש לרשות מקרקעי ישראל

דמי שימוש נגבים על ידי רשות מקרקעי ישראל בגין שימוש לא מורשה וחריגות בנייה בקרקעות המנוהלות על ידה.
דוגמאות למקרים בהם ישנה חשיפה לתשלום דמי שימוש:
שימוש במחסן כיחידת דיור.
הרחבת מבנה קיים ללא היתר.
הצבת מכולות / מבנים ניידים לשימושים שונים.
שימוש במבנה משק לצרכים מסחריים / משרדיים ללא היתר.
וכל שימוש ובנייה שלא קיבלו את הסכמתה של רשות מקרקעי ישראל.

כמו כל דרישת תשלום של רמ"י, גם את דמי השימוש ניתן להפחית באמצעות הליכים שונים.

בנוסף, משרדינו מספק גם חוות דעת מומחה בנושא דמי השימוש,  ומלווה עורכי דין בהליכים משפטיים במקרים בהם הרשות הגישה תביעה נגד החוכר.

תוכלו לדעת עוד פרטים בלחיצה על הקישור: הפחתת דמי שימוש לרמ"י

בדיקת זהות הנכס, חריגות בנייה וחוקיות נכס

זהו נושא בעל רמת חשיבות גבוהה מאוד בעולם הנדל”ן, אשר באופן מפתיע מקבל תשומת לב נמוכה במרבית העסקאות.

הקהל הישראלי אוהב "לעגל פינות" וישנם חריגות בניה בנכסים רבים.
בדיקת חריגות בניה חשובה גם כי מרבית הבנקים לא נותנים משכנתא על נכס שיש בו חריגות בניה וגם כי ישנו סיכון בצו הריסה על הנכס.

בנוסף לכך, במקרים רבים חשוב לבדוק את הזיהוי הקנייני של הנכס לאו אי התאמות רבות שנמצאות בנכסים. אי ההתאמות יכולות לגרום לאי מתן אשראי ולעיתים אף לסכסוך עם בעלי זכויות אחרים ונקיטת הליכים משפטיים.

בטרם תעשו עסקה בנכס, נוכל לבדוק עבורכם את כלל מרכיבי הנכס.

למידע נוסף לחצו על הקישור הבא: בדיקה לפני עסקה בנכס

פיצוי בגין ירידת ערך במקרקעין ע”י תכנית פוגעת – סעיף 197

כאשר רשות מקומית מאשרת תכנית בנין עיר אשר פוגעת בנכס שלכם, עומדת לכם הזכות לתבוע פיצויים בגין ירידת הערך.

במידה ואתם חושדים כי תכנית שאושרה בשנתיים האחרונות פוגעת ישירות בנכס שלכם על ידי פגיעה ביעוד או בזכויות הבניה, או לחלופין על ידי שינוי יעוד בקרקע הגובלת בנכס שלכם, כדאי שנבדוק עבורכם את הדברים בטרם יחלוף הזמן המותר להגשת התביעה.

למידע נוסף לחצו על הקישור הבא: תביעת פיצוי בגין ירידת שווי הנכס

הפחתת מס שבח

מס שבח הוא מוטל בעת מכירת נכס מקרקעין-  דירה, מגרש ריק, נחלה, חנות או כל זכות במקרקעין, בגין עליית שווי הנכס.
באופן גס ניתן לומר כי חישוב המס הוא 25% מהפרש השווי מיום המכירה ליום הקנייה אך מדובר בנוסחה מורכבת יותר.
במקרים רבים ניתן להפחית את שומת מס באמצעות חוות דעת של שמאי מטעמכם.

למידע נוסף לחצו על הקישור הבא: הפחתת מס שבח

הפקעות קרקע

הפקעת קרקע על ידי הרשויות מתבצעת בדרכים שונות. ההפקעה השכיחה ביותר מתרחשת כשקרקע נלקחת מבעליה, אך במקרים אחרים חלק מהקרקע משמש בפועל לטובת הציבור על פי הוראת העירייה, או שיש עליו גם הערת אזהרה לטובת הועדה המקומית, וישנן כמובן גם דוגמאות אחרות. בחלק מהמקרים תהיה הפקעת קרקע פרטית מלווה בפיצוי. פיצוי זה ממשיך להיות נדון בחוק ובפסיקות בית המשפט במהלך השנים.

דוד רום שימש כיועץ בפרויקט הרכבת הקלה ובהפעות קרקע על ידי נתיבי ישראל. כיום המשרד מלווה לקוחות רבים במשא ומתן מול רשויות השלטון עקב הפקעות קרקע. 

למידע נוסף לחצו על הקישור הבא: פיצוי על הפקעת קרקע

ירידות ערך וליקויי בנייה

קבלנים רבים גורמים לרוכשי הדירות עגמת נפש וסבל רב, במקרים בהם רמת הגימור והבנייה לא כפי שסוכם וישנם ליקויי בנייה רבים בדירות הנמסרות.
רוכשים רבים שנפגעים מהתופעה, פונים להגיש תביעה כנגד הקבלן, לקבלת פיצוי בגין ליקויי הבנייה. זאת לאחר שהשקיעו את מיטב כספם, בעסקת חייהם לרכישת אותה דירה.

אנו מכירים מקרוב את מסכת העינויים שעוברים דיירים מול קבלנים ונשמח לסייע בהגשת חוות דעת שמאית לאמדן שווי הנזקים.

למידע נוסף לחצו כאן: פיצוי על ליקויי בנייה

תחומי התמחות נוספים בהם פועל המשרד

חישוב מיסוי הצפוי במכירת הנכס – התמורה הסופית ממכירת הנכס מושפעת מיסים שונים כגון היטלי השבחה, תשלומי רמ”י, מס שבח. ראוי לבחון את היקף המיסים טרם העסקה, בכדי למנוע הפתעות לא נעימות בדבר התמורה שתישאר ביד לאחר העסקה.

הערכת שווי לצורך פירוק שיתוף בין יורשים / מתגרשים /שותפים – הערכת שווי אובייקטיבית עשויה לפתור סכסוך בדבר חלוקה בין הצדדים ולמנוע תהליכים משפטיים ארוכים ומיותרים.

חוות דעת מומחה לבית משפט – משרדינו מוכר על ידי שופטים ובתי משפט ברחבי הארץ ומספק חוות דעת לצורך תביעות שונות בענייני מקרקעין. כגון תביעות לירידת ערך וליקויי בנייה, תביעות פיצויים כתוצאה מאישור תכנית (סעיף 197 לחוק התו”ב), תביעות בסכסוכים שונים בין שותפים, תביעות נגז יזמים וקבלנים עקב איחור במסירת הדירה (דמי שכירות ראויים) ועוד.

ליווי למכרזים וכינוסי נכסים – למשרדינו היכרות עם גורמים רבים ותהליכים שונים בענף הנדל”ן. אנו מציעים שירות באיתור מכרזים והזדמנויות נדל”ן שונות בעולם הנדל”ן, תוך ייעוץ לצורך מתן הצעה שתמקסם את העסקה.

שווי קרקע חקלאית – תחום המסחר בקרקעות חקלאיות רווי נוכלים והונאות. טרם עסקה בקרקע חקלאית חובה להיעזר בשמאי מקרקעין שיבחן את העסקה. משרדינו עוסק בהערכת שווי קרקעות חקלאיות ובהערכת הפוטנציאל התכנוני הטמון בהן. בידינו ניסיון רב בניתוח והבנת סיכויי הפשרה של קרקע חקלאית והמצב התכנוני החל בה.

דמי פינוי ודיירות מוגנת – בערים גדולות עדיין קיימים נכסים המוחזקים על ידי דייר מוגן. אנו מספקים חוות דעת בענין שווי זכות הדיירות המוגנת ושווי דמי הפינוי לדייר המוגן בכל סוגי הנכסים. אנו ננהל עבורכם את המשא ומתן בכדי שתקבלו את מיטב הזכויות המגיעות לכם על פי חוק.

התנגדות לתכניות שאושרו והתנגדות לטבלאות איחוד וחלוקה – ראוי לבחון קרקעות אשר כלולות בתכניות שבהכנה או קרקעות שהוקצו בטבלאות איחוד וחלוקה (טבלאות איזון) שמא הזכויות שהוקצו להן נחשבות לזכויות נחותות, בצורה כזו שבעלי הקרקעות נפגעים כלכלית כתוצאה מאופן עריכת התכניות. בטבלת איחוד וחלוקה ישנם עקרונות אשר מחייבים את הגורם המבקש לאשר תכנית, לשמור על זכויות כל בעלי הנכסים הכלולים בתכנית ביחס לנכסים אחרים. אם הנכס שלכם עובר הליכי תכנון, ראוי שנבחן אם הנכס שלכם אינו נפגע ואינו מקבל זכויות נחותות ביחס לנכסים אחרים בתכנית.